Informare Neacsu si Asociatii 12 iunie 2013

Stimate Doamne, Stimati Domni,

Va aduc la cunostinta cateva aspecte reiesite din sedinta de astazi care trebuie solutionate cu caracter de urgenta.

Pe fondul cauzei, judecatorul sindic a admis (aspect ce trebuie salutat) cererea noastra de administrare a probei cu expertiza contabila avand ca obiectivele stabilite de instanta, respectiv aflarea cauzelor insolventei si a persoanelor responsabile de aceasta stare a debitoarei. Judecatorul sindic a dispus in sarcina noastra plata unui onorariu de expertiza contabila in suma de 5000 lei. Conform legii, acesta trebuie achitat in termen de 5 zile procedurale de la dispunerea masurii, respectiv pana la data de 18.06.2013.

In scopul colectarii acestei sume de bani, va solicitam sa efectuati de urgenta viramentele necesare in contul nostru destinat efectuarii cheltuielilor in numele clientilor sau sa ne puneti la dispozitie in numerar, la sediul nostru, sumele necesare. Numarul partilor dosarului este de aproximativ 200, astfel suma de plata pentru fiecare contestator este de 25 lei.

Cu toate acestea, pun in discutia dvs, in special a membrilor Comitetelor de Initiativa T3 si T1/T4, posibilitatea ca aceste sume de bani sa nu se stranga intr-un timp atat de scurt. In consecinta, rugam pe aceia dintre dvs care pot sa disponibilizeze sume mai mari de bani sa o faca, in scopul acoperirii sumei necesare cat mai curand posibil, pana la data aratata.

In al doilea rand, reprezentantul bancii a pus in discutia judecatorului sindic timbrajul contestatiei, considerand ca fiecare dintre cei 200 de contestatori ar trebui sa achite cate 120 lei si timbru judiciar de 0,3 lei, conform dispozitiei initiale a instantei. Am aratat instantei ca taxa de 120 lei a fost achitata deja de catre Kontraart (Florin Vasile) si ca dovada se afla deja la dosarul cauzei. Judecatorul sindic a refuzat sa verifice aceasta imprejurare si, dupa ce initial a parut ca vrea sa ramana in pronuntare pe cererea de anulare a contestatiei, amanand pronuntarea 7 zile, a revenit si a aratat ca termenul de 7 zile, pana la data de 22.06.2013 deci, este dat contestatorilor pentru ca fiecare dintre acestia sa efectueze plata taxei de timbru de 120 lei.

In aceste conditii, aceia dintre dvs care doresc sa isi insuseasca aceasta contestatie si sa ramana parte in acest dosar sunt rugati de asemenea sa ne puna la dispozitie suma aratata (120 lei/contestator), pana la data de 22.06.2013. Patru dintre contestatorii prezenti la termenul de astazi deja ne-au pus la dispozitie aceste sume.

Pana la acea data, vom formula o cerere de reexaminare, solicitand instantei sa observe ca trebuie platita o singura taxa de 120 lei de catre grupul de contestatori, avand in vedere calitatea lor de coparticipanti. Cu toate acestea, in ipoteza in care aceasta cerere va fi respinsa, este de dorit ca un numar cat mai mare dintre dvs sa isi insuseasca aceasta contestatie prin plata taxei de timbru.

Rog deci pe dl.Florin Vasile, in calitate de reprezentant al cumparatorilor, si Comitetele de Initiativa constituite atat in T3 cat si in T1/T4 sa ne ajute in gestionarea acestei situatii.

In acest scop, rog pe dl.Vasile sa ne ajute in organizarea unei intalniri, la sediul nostru, incepand cu ziua de maine, 13.06.2013, a membrilor celor doua Comitete, in pregatirea rezolvarii celor doua situatii aratate mai sus si a participarii la Adunarea Creditorilor din data de 20.06.2013.

Va multumim pentru sprijinul acordat, in special acelora dvs care au reusit sa vina la termenele de judecata!

Contul in care se poate face plata este:

SCA Neacsu si Asociatii
C.I.F.15760667